Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Paski ledowe i osprzęt - dobór. 0

Taśmy ledowe używane do podświetleń sufitów, schodów, wnęk  i mebli. W zależności od celu jakiemu mają służyć i miejsca zainstalowania należy dobrać różne rodzaje. Oto kilka podstawowych informacji i rad .

 

1. Rodzaje pasków (cechy charakterystyczne) :

 

 

 

 

 

 • ilość diód 150, 300, 600 (na odcinku 5m)  -  najczęściej używane są paski 300
 • moc od 4,8W/m do 14,4W/m  -  słabsze mają charakter dekoracyny mocniejsz mogą służyć do oświetlenia
 • szczelność IP20 , IP44 , IP 65  -  w zależności od miejsca usytuowania należy dobrać stopień ochrony np. łazienka : IP65
 • taśmy monochromatyczne świecące w kolorach :
   biały ciepły (ok 3000K),
  biały zimny (ok 6000K),
  niebieski,
  zielony,
  czerwony,
  żółty
   oraz taśmy RGB o zmiennej barwie świecenia -  dobór w zależności od efektu ,który chcemy osiągnąć.

2. Zasilanie pasków.

    


Do zasilania używa się zailaczy elektronicznych prądu stałego DC 12 V. Wykonane są najczęściej w wersji tzw. montażowej (IP20, IP40) lub hermetycznej (IP54 i wyżej). 
  Moc zasilaczy powinna być równa lub wyższa od mocy zasilanego paska ledowego. Gdy mamy długi odcinek należy pamiętać aby długość paska od zasilacza do końca nie był dłuższy niż 5 m. W przypadku mocniejszych pasków (14,4W/m) dbajmy aby odcinek ten w ramach możliwości był jak najkrótszy. Przykład: mamy odcinek 8 m, umieśćmy więc zasilacz w środku odcinka.  Dla pasków RGB za zasilaczem należy umieścić sterownik dostosowany mocą do zasilacza. Sterowanie odbywa się pilotem dzięki któremu można regulować natężenie światła oraz barwę światła. Paski jednobarwne można również ściemniać . Dopasowany mocowo do zasilacza ściemniacz umieszcza się między zasilaczem i paskiem. W handlu występują dwa rodzaje pilotów, na podczerwień i radiowe. Polecam te drugie.

3. Montaż.

              

Paski wyposażone są w taśmę klejącą dwustronną dzięki, której paski mocuje się bezpośrednio do podłoża. Często wykorzystuje się profile  aluminiowe w których montuje się paski i można osłonić je kloszami: przeźroczysty, mrożony, mleczny. 

4. Jak wybrać najlepsze.

Istnieją dziesiątki jak nie setki importerów. Rozpoznać dobre jakościowo paski jest dla osoby nawet z branży niezwykle trudno. Podstawowe wady to: nierówne świecenie poszczególnych sąsiednich diód, (uwaga słabsze świecenie diód na końcu paska w porównaniu z początkiem jest zjawiskiem normalnym), cienkie papierowe podłoże, cienkie ścieżki druku, kruchy lub nadmiernie lepiący się sylikon. Najlepiej zdać nie się na sprawdzonego sprzedawcę , będzie się starał sprzedawać najlepszy towar. Radzę więc unikać wszelkiej maści sieciówek mimo "okazyjnej" ceny zwanej promocją.

ST

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL Przedpłata) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl