Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Przykłady różnych rozwiązań oświetlenia salonu. 0

   Dobór oświetlenia w salonie to najtrudniejsze zadanie jakie czeka inwestora. Najważniejsze jest zaplanowanie funkcji, jakie będzie pełniło pomieszczenie . Na wybór konkretnych lamp ma wpływ kilka czynników. Są to: wielkość pomieszczenia, kolory ścian, styl mebli oraz przewidywane funkcje użytkowe pomieszczenia. Poniżej spróbuję omówić ten temat posługując się przykładami.


   Przykład 1 .
   Pomieszczenie małe (do 20m2), pełniące wiele funkcji, klasyczny układ mieszkania w bloku, bez sufitu podwieszanego. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych, przede wszystkim musimy pomyśleć o oświetleniu ogólnym zapewniającym wystarczające natężenie światła do pracy i nauki, bo zapewne również tę funkcję będzie pełnił salon. W takim pomieszczeniu najczęściej jako oświetlenie główne używamy zwisów lub plafonier zlokalizowanych w środku sufitu. Ważne jest by zastosować oprawy świecących równomiernie w każdym kierunku. Biorąc jednak pod uwagę, że z założenia salon jest miejscem relaksu i spotkań rodzinnych, bądź towarzyskich, trzeba pomyśleć o dodatkowym oświetleniu dostosowanym do tego celu . Zastosowanie tu znajdą oprawy dające miękkie, ciepłe światło. Pamiętajmy aby zastosować źródła światła o temperaturze barwowej 2500-3000 ºK. Takie świetlenie relaksacyjne najlepiej rozwiązać za pomocą kinkietów lub lamp podłogowych. Dobrym rozwiązaniem jest użycie ściemniaczy.


   Przykład 2 .
   Pomieszczenie średnie (do 40m2), połączenie jadalni i salonu. W tym przypadku musimy przewidzieć lampę nad stołem . W zależności od wielkości stołu umieszczamy nad nim 1 lub 3 zwisy. Możliwe jest zastosowanie oprawy z 3-4 lampami, zamontowanymi na wspólnej listwie. Przy doborze lamp należy zwrócić szczególną uwagę na klosze, aby lampy nie oślepiały osób siedzących za stołem. W pozostałej części pomieszczenia mamy większą swobodę wyboru. Można więc zastosować zwis nad małym stolikiem przy kanapie (najlepiej świecący w górę i w dól) . Jeśli nie ma stolika lepiej sprawdzi się lampa podłogowa świecąca w górę lub tak jak w przypadku zwisu można wybrać lampę o rozsyle góra-dół. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kinkietów dających miękkie światło rozproszone.


   Przykład 3 .
   Pomieszczenie jw. lecz z sufitem podwieszanym. Główne założenia są podobne lecz zamiast kinkietów możemy wykorzystać oczka halogenowe umieszczone wzdłuż ścian, szczególnie gdy ściany posiadają strukturę, która będzie widoczna dopiero po podświetleniu . Oczka należy wtedy zamontować w suficie do 20 cm od ściany a źródła światła w oczkach należy dobrać wąskostrumieniowe max 40 º . Jeśli chcemy podświetlić wiszące na ścianie obrazy, oczka lepiej zamontować w odległości min 50 cm od ściany. Jeśli zaś naszym celem jest rozjaśnienie pomieszczenia , stworzenie atmosfery możemy bezpośrednio przy ścianie wykonać małą wnękę i ukryć tam taśmy ledowe, świecące na ścianę. Jeżeli chcielibyśmy optyczne zwiększyć wysokość pomieszczenia, światło led powinniśmy skierować na sufit.


Powyższe uwagi mają charakter ogólny i należy je traktować jako wytyczne. Najlepiej jest oczywiście dobór oświetlenia powierzyć projektantowi. Jeżeli macie jakieś doświadczenie ,powyższe uwagi powinny pomóc.

ST

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL Przedpłata) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl