Zakaz sprzedaży źródeł halogenowych od 1 września 2018 0
Zakaz sprzedaży źródeł halogenowych od 1 września 2018

Ten dzień musiał nastąpić. Początkowo zakaz miał być wprowadzony w 2016 roku, ale ostatecznie wejdzie w życie z początkiem września bieżącego roku. Uczucia mieszkańców krajów Unii Europejskiej są mieszane - pojawia się wiele wątpliwości dotyczących radykalnej zmiany w doborze źródeł światła. Czy faktycznie będzie taniej? Czy zawsze kupimy odpowiadające nam zamienniki LED? Czy LED w ogóle pozostaje obecnie jedyną opcją?

Małe niedopowiedzenie...

Na początek chcielibyśmy rozwiać jedną z wątpliwości: żarówki halogenowe będzie można jeszcze przez jakiś czas kupić w naszym kraju. Wprowadzony przez Unię Europejską zakaz tyczy się produkcji/wprowadzania na rynek. Sklepy, które posiadają żarówki halogenowe na magazynie będą miały szansę je wyprzedać, więc jeżeli jesteście przyzwyczajeni do oferowanego przez nie światła, będą dostępne w sprzedaży (jak spekulujemy) przez co najmniej następne kilka miesięcy.

Czy faktycznie będzie taniej?

W kwestii ekonomicznej pojawiają się dwa pytania:

  1. Czy zapłacę mniej za prąd?
  2. Czy zwróci mi się koszt droższej żarówki LED?

Postaramy się na te pytania odpowiedzieć tak, żeby nie pozostały żadne wątpliwości.

  1. Kwestia rachunków za prąd niestety nie jest jedynie zależna od używanych źródeł światła. Możemy potwierdzić, że LEDy pobierają dużo mniej prądu (15-20%) osiągając ten sam poziom natężenia światła. Enigmą pozostaje oczywiście jak będą w przyszłości kształtować się stawki za prąd. Poziom oszczędności oczywiście zależy od tego jak wiele źródeł światła wykorzystujemy w naszym gospodarstwie domowym/biurze i jak często z nich korzystamy.
  2. W związku z wycofywaniem źródeł halogenowych można spodziewać się spadku ich ceny, ale należy pamiętać o tym, że jeszcze kilka lat temu źródła ledowe były dostępne w sprzedaży w dużo wyższych cenach. Obecnie najpopularniejsze żarówki LED można kupić w cenach halogenów sprzed kilku lat. Kwestionowana jest również trwałość halogenów i ledów. Chociaż jest to rzecz zmienna, która zależy od producenta warto wspomnieć, że LED jest objęty 2 latami rękojmi od chwili zakupu. Jest to forma zabezpieczenia, która w żaden sposób nie dotyczy żarników halogenowych. Niektórzy producenci LED udzielają nawet dłuższej gwarancji na swoje źródła LED.

Przyzwyczajenie do barwy światła halogenu

Ci, którzy próbowali już LEDów na pewno spotkali się z tym, że nawet ciepłe żarówki LED znacznie różnią się barwą od źródeł halogenowych, a nawet wolframowych. Co prawda w przypadku diód trudno spotkać się z tak ciepłą barwą światła, ale sprawa nie jest do końca przegrana.

W asortymencie źródeł LED figurują również tak zwane filamenty, które mają za zadanie przypominać źródła żarnikowe. Cechują się one transparentną bańką oraz pociągłymi diodami. Z reguły z uwagi na brak mlecznego tworzywa/szkła oddają one cieplejsze światło. Dla tych których to jeszcze nie jest "to" istnieją również warianty ze szkłem bursztynowym, jeszcze bardziej zbliżone do światła emitowanego przez halogeny.

Na koniec wspomnę, że chociaż szukając jak najcieplejszego światła będziemy szukać źródeł o jak najniższej temperaturze barwowej (najlepiej w granicy 2500K-3000K), jednym z atutów LED jest możliwość wyboru barwy światła (od ciepłej do zimnej przez dzienną). Może czas na zmianę?

Czy zawsze zastąpię halogen?

Wymiana halogenów na LED przez długi czas wiązała się ze znajdowaniem odpowiedniego rozmiaru żarówki, mocy etc. Mogę z przekonaniem powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat poczyniliśmy duże postępy w kwestii minimalizacji LED, osiągania większego strumienia świetlnego i różnych kątów świecenia, w związku z czym wymiana halogenu powinna stanowić dużo mniejszy problem.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ściemniania, które było bezproblemowe w przypadku halogenów i żarówek. W przypadku LEDów mamy również możliwość sterowania światłem, jednak jeżeli planujemy zastosowanie takiego mechanizmu należy zaopatrzyć się w LEDy ściemnialne, które są już dostępne na wszystkie trzonki.

Podsumowanie

Koniec końców uważam, że przy tak szybko idącym rozwoju technologii LED, nasza obowiązkowa przesiadka na LED pozwoli nam zaoszczędzić, a wybór wariantów będzie wystarczający by zadowolić każdego.

Mam nadzieję, że artykuł rzucił trochę "światła" na zaistniałą sytuację. Pamiętajcie, że LEDy utylizujemy - w końcu wiodącym argumentem UE przeciwko halogenom była ekologia!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL Przedpłata) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl