
Producent
Dostępność
Wysyłka w ciągu:
Ocena
Cena
















Halogeny sufitowe
Oprawy wpuszczane zwane potocznie halogenami są wbrew pozorom bardzo różnorodne. Przedstawimy kilka porad, które pomogą Wam prawidłowo dobrać oprawki. Oczywiście bardzo ważne jest wzornictwo, ale z tym na pewno dacie sobie radę sami, my tylko podpowiemy czego szukać.
Halogeny sufitowe wpuszczane – typy
Mamy 3 istotne wskazówki:
-
Napięcie zasilania: 230V na żarówki z trzonkiem GU10, 12V wymagające zastosowania zasilacza na żarówki z trzonkiem MR16.
-
Te ostatnie będą potrzebne wraz z oprawkami hermetycznymi do łazienek szczególnie w natryskach i nad wannami.
-
Na rynku dostępne są oczka halogenowe z wbudowanymi na stałe źródłami LED. Tego typu źródła LED nie są wymienne. Ich ogromną zaletą są nietypowe kształty, tj. na przykład niewielka głębokość lub wiele większa średnica od typowych oczek halogenowych.
Halogeny ledowe
Miejsce halogenów w oczkach zajęły obecnie LEDy - produkt obecnie tani w zakupie i eksploatacji.
Większość źródeł światła do oczek sufitowych posiada trzonek GU10 i dużą różnorodność mocy, kątów świecenia i barwy światła. Oprócz powszechnie znanych i popularnych oczek halogenowych na żarówki wymienne 51 mm, dostępne są oprawy na żarówki 111 mm. Tego typu oprawy wpuszczane występują zarówno jako stałe i ruchome.
Halogeny LED
Oprawy tego typu mają na stałe wbudowane źródło światła. Mamy tu oprawy z mocno wpuszczoną żarówką (wymaga dużej przestrzeni między sufitem podwieszonym a stropem), oprawy z kloszem mlecznym licującym z powierzchnią sufitu, w tego typu oprawach nie widać świecących LEDów. Moce tego typu opraw zaczynają się od 3W i kończą na 25W (małe panele). Bardzo podobne lecz dużo większych gabarytów oprawy stosuje w pomieszczeniach biurowych.
Halogeny sufitowe LED
Obecnie wszystkie tego typu oprawy jako źródło światła mają ledy. Jedne niewymienne drugie z możliwością wymiany: najczęściej są to żarówki GU10 i G9. Tego typu oczka halogenowe mają duże i różnorodne zastosowanie właściwie w każdym pomieszczeniu. Najczęściej stosowane są w łazienkach, kuchniach, salonach, korytarzach. Stosowane są również w podbitkach na zewnątrz budynku do podświetlenia elewacji. W tym ostatnim przypadku należy wybrać oprawy specjalnie do tego przystosowane nie wystarczy, że mają stopień ochrony IP44.

