Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Oświetlenie łazienki cz. 1: Bezpieczeństwo 0

Bezpieczeństwo najważniejsze.


Rozpoczynając remont łazienki (pomieszczenia o największej wypadkowości w domu) starannie przemyślmy i rozplanujmy rozmieszczenie urządzeń elektrycznych. Mam na myśli oprawy oświetleniowe, gniazdka, podgrzewacze elektryczne, wentylatory. Instalacja elektryczna w łazience doczekała się nawet osobnego arkusza Polskiej Normy. Stosowanie jej uważam za bardzo rozsądne. Pamiętajmy, że w łazience mamy: parę, wodę, wysoką temperaturę, przebywamy tam mokrzy i bosi, a w swoim zasięgu mamy wiele urządzeń elektrycznych: suszarki do włosów, golarki i co gorsze pralki, grzejniki itp. Sytuacja aż się „prosi” o kłopoty. 


Gdzie lokalizować urządzenia.


Oczywiście najlepiej poradzić się fachowca ale gdy go nie ma „pod ręką” zastosujmy chociaż kilka podstawowych zasad aby dać sobie szansę przeżycia. Dla ułatwienia pokazuję na rysunku strefy ochronne ujęte w normie. 

Sprzęt i osprzęt powinny mieć stopień ochrony co najmniej:

iplazienka.jpg

 

- w strefie 0 : IPX7  

- w strefie 1 : IPX5

- w strefie 2 : IPX4

- w strefie 3 : IPX1

- w łazienkach publicznych w strefach 2 i 3 :IPX5

Uwaga: "X" może przyjąć wartość 4,5,6 otrzymamy więc np. IP45 lub IP55 dla strefy 1.

W strefie 0 można stosować jedynie urządzenia zasilane napięciem o wartości nie przekraczającej 12V i produkowane do tego celu .

W strefie 1 można stosować jedynie urządzenia zasilane napięciem o wartości nie przekraczającej 12V oraz podgrzewacze wody instalowane na stałe produkowane do tego celu .

W strefie 2 można  instalować jedynie podgrzewacze wody oraz oprawy oświetleniowe wykonane w II klasie ochronności.

W strefie 3 można instalować gniazda, jeżeli są one zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym o czułości najwyżej 30 mA.

W poszczególnych strefach mogą być układane jedynie przewody niezbędne do zasilania odbiorników znajdujących się w tych strefach. Przewody te powinny posiadać izolację wzmocnioną a przewody wielożyłowe zewnętrzną powłokę izolacyjną. Dotyczy to przewodów instalowanych na ścianach oraz w ścianach i stropach na głębokości do 5 cm. Dobrze gdy wykonane jest lokalne połączenie wyrównawcze.


Co gdzie montować.

Zajmijmy się teraz praktycznym zastosowaniem wyżej opisanych zasad. 

  1. W strefach 0  i  1 montujemy tylko i wyłącznie oprawy zasilane napięciem 12V  o stopniu szczelności co najmniej IP67 .  Transformator 230V/12V musi znalaźć się poza strefą 2 a więc daleko od stref 0 i 1.

  2. Uwaga :  nad wannami i kabinami z natryskiem należy stosować oprawy hermetyczne o jak największym stopniu IP nawet w  pomieszczeniach wyższych niż określono w normie . Zapewnimy sobie dłuższą żywotność opraw i żarówek.

  3. Oświetlenie dekoracyjne montowane w strefach 0,1 a nawet 2 , na przykład w modnych ostatnio wnękach w cokołach pod wannami czy fugach między płytkami należy zasilać napięciem 12V .

  4. Ilość opraw łazienkowych spełniających wymagania normy, mowa tu o klasie II ochronności i szczelności co najmniej IP x4 jest ograniczona i niestety trudno znaleźć coś co będzie nam się podobało . Dlatego łatwiej przesunąć umywalkę tak by oprawa nad czy obok lustra wypadła w strefie 3.


Uwagi ogólne.

Najgroźniejszym urządzeniem w łazience bywa pralka. Jeśli nie mamy pomieszczenia wydzielonego na pralnię wstawcie ją do kuchni . Unikajmy wstawiania jej do małej łazienki , a takie najczęściej spotyka się w w starszych blokach . Nigdy nie umieszczajcie pralki przy wannie a jeśli tak obecnie jest u Was w domu dziękujcie opatrzności , zagrajcie w lotto i czym prędzej przenieście pralkę do kuchni.

ST

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL Przedpłata) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl