Trochę o barwach światła: jaka będzie odpowiednia? 1
Trochę o barwach światła: jaka będzie odpowiednia?

Wstęp

Klienci kupując u nas żarówki, często zastanawiają się nad tym jakiej barwy światła potrzebują.

Oczywiście jesteśmy przyzwyczajeni do neutralnej barwy światła słonecznego, oraz ciepłych żarówek wolframowych. W międzyczasie jednak pojawiły się alternatywy świetlówkowe oraz ledowe. Pytanie brzmi: co wybrać?

Diagnostyka

Błąd z jakim najczęściej się spotykam i który zresztą sam przez długi czas popełniałem to patrzenie na źródło światła, bądź w jego bliskie okolice.

Zalecam źródło światła umieścić co najmniej 1 metr od oświetlanej powierzchni chyba, że jest to źródło o niskiej mocy (1-2W).

Jeżeli wybieramy się do sklepu stacjonarnego warto wziąć ze sobą czasopismo/kartke/zdjęcie czy cokolwiek w kolorach mebli/podłogi na które światło będzie padać.

Oczywiście można też poprosić sprzedawcę o pokazanie "kolornika"/paletki, istnieje duża szansa, że nie tylko będzie taką posiadał, ale również, że znajdzie kolor podobny do tego który mamy w oświetlanym pomieszczeniu.

Różnice i wybór

Pisałem już o tym, żeby wybierając się "na łowy" zabrać ze sobą "próbkę" swojego wnętrza. Uzupełnieniem tej porady jest informacja: ciepłe światło wyciąga ciepłe kolory z naszego wnętrza, podczas gdy zimne światło wyciąga barwy zimne. Informacja ta brzmi dość oczywiście, jednak są tego pewne konsekwencje.

Przykładowo: krzesło w kolorze strażackim czerwonym może stać się magenta pod wpływem światła zimnego, natomiast kolor szary może wydawać się brudny pod wpływem zbyt ciepłego światła, innym przykładem jest drewno dębowe mające zielony poblask pod wpływem zimnego światła.

Zalecamy więc stosowanie zimnego światła do zimnych barw otoczenia i odwrotnie.

UWAGA! Wyjątkiem jest sytuacja gdy używamy oświetlenia punktowego (np. kinkietu, albo galeryjki) do oświetlenia konkretnego przedmiotu, bądź obszaru w którym chcemy podkreślić jego barwy - możemy wtedy skorzystać z koloru adekwatnego do tego jednego punktu by np. uwydatnić jego walory artystyczne. Zamieszczam wykres barw z www.gelighting.com:

Wykres kolorów z www.gelighting.com

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest pożądana ilość światła: zimne źródła światła zdają się świecić dużo intensywniej.

Często zdarza się, że jeżeli chodzi o moc zimną "żarówkę" można pomylić z źródłem światła ciepłym nawet i 20% mocniejszym! Oczywiście jedynie pod kątem mocy.

Ostatnią sprawą, którą chciałbym poruszyć jest Wasze zdrowie. Warto zastanowić się nad kolorem światła również w tym przypadku, gdyż różne barwy światła mają różny wpływ na nasze samopoczucie.

Zimne światło wzmaga koncentrację, zapobiega senności, pomaga nam się skupić, dlatego też zaleca się stosowanie go w pomieszczeniach, gdzie się uczymy bądź pracujemy.

Ciepłe światło natomiast sprzyja relaksowi, odpoczynkowi, w związku z czym stosować je można w domu, głównie pomieszczeniach gdzie oddawać się będziemy przyjemnościom. :) Oczywiście barwa światła w miejscach gdzie spędzamy niewiele czasu, pod kątem zdrowotnym nie ma tak wielkiego znaczenia.

Podsumowanie

Porady przytoczone tu przeze mnie znajdują głównie zastosowanie przy zakupach online, ale mam nadzieję, że również udało mi się pomóc trochę w kwestiach zdrowotnych, praktycznych, oraz potencjalnej aranżacji wnętrz. ;)

MT

Komentarze do wpisu (1)

31 marca 2017

Bardzo przyjemnie podsumowane informacje. Niby sprawy oczywiste, a tak często pomijane. Dzięki!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL Przedpłata) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl