
Ogromnie frustrującym jest kiedy kupujemy żarówkę LED myśląc o jej długowieczności, ale zaczyna ona sprawiać problemy już po kilku miesiącach a nawet tygodniach. Kiedy wycofywane były żarówki halogenowe i świetlówki obiecywano nam większą trwałość źródeł i oszczędność. Źródła światła jednak bardzo różnią się jakością i żywotnością. Producent nie bierze odpowiedzialności za źródła światła na podstawie ich podawanej żywotności, jedynie daje na nie gwarancję. To niestety bywa uciążliwe, gdy kupione LEDy co chwilę ulegają uszkodzeniu i trzeba każdą żarówkę reklamować.
W związku z powyższym podamy Wam w tym artykule kilka przydatnych wskazówek jak zwiększyć żywotność LED w domu.
Dlaczego żarówki LED ulegają przepaleniu?
Zanim zaczniemy wyjaśniać jak wydłużyć działanie żarówek, należy krótko powiedzieć o tym dlaczego niektóre żarówki szybko ulegają usterkom. LEDy w dużym skrócie składają się z trzech elementów:
- Diody LED
- Radiatora/obudowy
- Drivera
Każdy z powyższych elementów może wpłynąć na żywotność źródła światła. Dioda niskiej jakości ma krótką trwałość i niską tolerancję na wahania w podawanym przez zasilacz prądzie.
Radiator o niskiej wydajności wykonany z materiału, który jest mało termokonduktywny będzie prowadzić do przegrzewania komponentów i znacznego zmniejszenia ich żywotności.
Driver (element sterujący/zasilający) z niższej półki może podawać na diodę prąd o niestabilnym natężeniu powodując niepoprawną pracę diody, jej miganie a nawet uszkodzenie, jeżeli dioda ma niską tolerancję.
W związku z tym jakość komponentów użytych w żarówce może znacznie zwiększyć jej żywotność, ale niektóre z wad żarówek można ograniczyć lub wyeliminować poniższymi radami.

Żarówka uszkodzona wskutek przegrzania
Rada #1: Wybór lepszych żarówek
Chociaż to rada, która dotyczyć będzie tych, którzy planują wymianę/zakup nowych żarówek chcemy zwrócić uwagę, że wybór lepszego produktu znacznie ograniczy awaryjność spowodowaną wszelkimi wyżej wymienionymi czynnikami. Niestety z samego opisu żarówki bądź jej marki trudno oszacować jej jakość albo oczekiwaną sprawność.
My kierujemy się doświadczeniem, opiniami klientów oraz oferowanym przez Producenta okresem gwarancji. Gwarancja w przeciwieństwie do określanej na etykiecie żywotności jest miarą z której można rozliczyć producenta i wymagać od niego jakości.
W związku z tym my polecamy żarówki marki Toshiba, które cieszą się u nas najniższym procentem reklamacji i wymian.
Rada #2: Unikaj stosowania żarówek w zamkniętych oprawach
Jednym z czynników, który wpływa na żywotność żarówek jest odprowadzanie generowanych przez nie ciepła. Nawet najlepszy radiator nie pomoże, jeżeli w lampie brak jest cyrkulacji powietrza i ciepłe powietrze nagrzewa jej wnętrze. Jeżeli żarówki często ulegają uszkodzeniu w danym rodzaju opraw sugerujemy zweryfikowanie czy oprawa ma odpowiedni dostęp do powietrza. W przypadku wpuszczanych opraw należy zweryfikować czy przestrzeń pod sufitem jest wystarczająca i w razie czego rozważyć montaż opraw natynkowych.
Rada #3: Używaj żarówek LED ściemnialnych ze ściemniaczem
Chociaż ta rada wydaje się oczywista spotkaliśmy się już z żarówkami LED, które mimo braku możliwości ściemniania (informacja od producenta) podlegały ściemnianiu przy użyciu niektórych urządzeń ściemniających. Niestety osiągnięty w ten sposób efekt jest nie tylko gwarancją znacznego skrócenia żywotności żarówki, ale również może spowodwać wystąpienie efektu 'flicker' (miganie), który jest bardzo niezdrowy dla oczu.
Używając żarówek LED ze ściemniaczem koniecznie zwróć uwagę by żarówka miała oznaczenie "DIM" albo ikonę podobną do tej:

Symbol ściemnialnego źródła światła/lampy
Rada #4: Chroń żarówki przed wilgocią
Ta rada brzmi oczywiście, ale kontakt żarówki z wodą nawet w postaci pary, która osadza się na powierzchni żarówki może zakończyć się zaśniedzeniem styków albo zwarciem elektroniki wewnątrz żarówki. By wyeliminować ten potencjalny problem zalecamy w miejscach narażonych na wilgoć (łazienka, taras) stosować żarówki o odpowiedniej klasie IP (IP44+), nawet jeżeli nie wymagają tego normy bezpieczeństwa.
Rada #5: Nie wkręcaj żarówek zbyt mocno
Żarówka powinna mieć odpowedni kontakt elektryczny z oprawką w związku z czym należy ją odpowiednio osadzić w gnieździe. Brak styku może powodować przerywane działanie żarówki, a jej zbyt mocne dokręcenie może powodować podobny efekt spowodowany uszkodzeniem punktu styku. Jeżeli żarówka nie chce się wkręcić należy sprawdzić czy w oprawce nie jest uszkodzony gwint. Brak połączenia lub przerwane połączenie również może wpływać na długość i jakość działania źródła.
Podsumowanie:
Zalecamy:
- Korzystać z wysokiej jakości źródeł z długim okresem gwarancji
- Używać specjalnych ściemnialnych żarówek w lampach ze ściemniaczem
- Chronić żarówki przed wpływem wilgoci
- Upewnić się, że żarówki mają odpowiednią przestrzeń i chłodzenie